هزار كیلومتر بالاتر از اینجا چه خبره؟

نویسنده: نرگس خانعلی‌زاده/ عكاس:سحر خسروجردی شماره: 143
این‌جا گنبد میناست و ما یك روز را همراه آقاپسرهایی شدیم كه روز آخر مدرسه‌شان را به آسمان‌نمای گنبد مینا آمده بودند تا از فضا و نجوم، بیشتر از همیشه سردربیاورند...
این‌جا گنبد میناست و ما یك روز را همراه آقاپسرهایی شدیم كه روز آخر مدرسه‌شان را به آسمان‌نمای گنبد مینا آمده بودند تا از فضا و نجوم، بیشتر از همیشه سردربیاورند. اگر شما هم به ستاره‌ها و كهكشان‌ها علاقه دارید، رفتن به آسمان‌نما حتما برایتان هیجان‌انگیز است.

آسمان‌نما یعنی چی؟
راستش را بخواهید، در شهر تهران، آلودگی آن‌قدر زیاد است كه خیلی راحت نمی‌شود روی سقف پشت‌بام دراز كشید و ستاره‌های آسمان را دید و شمرد. برای همین بهترین جا برای دیدن آسمان و ستاره‌ها و حتی كهكشان‌ها، آسمان‌نماست. آسمان‌نما مثل یك سینماست، اما كمی متفاوت با بقیه‌ی سینماها. یك سینمای مخصوص كه فقط آسمان را نمایش می‌دهد و می‌توانیم با خیال راحت ستاره‌ها را تماشا كنیم.

دور دنیا در دو دقیقه
بچه‌ها عینك‌های سه‌بعدی‌شان را زدند و آماده‌ی تماشای فیلم شدند. اولین فیلمی كه در آسمان‌نما پخش شد، خیلی برای بچه‌ها جذاب بود. این فیلم كل جهان را در چند دقیقه نشان داد. از حركت كهكشان‌ها و منظومه‌ی شمسی شروع شد و بعد به زمین آمدیم..